Fujifilm Announces FUJINON HZK25-1000mm F2.8-5.0 PL Mount Box Lens
Brie Clayton October 19, 2022
0 Comments
FUJIFILM North America Corporation today announced the development of its new, ground-breaking FUJINON HZK25-1,000mm F2.8-F5.0 PL Mount Box Lens ( HZK25-1000 ). This box lens features a native PL mount and achieves a zoom ratio of 40x with a telephoto focal length of 1,000mm, the highest combination of magnification and telephoto reach[1] available to date for large cinema sensors[2].
HZK25-1000 deploys a dual-format system that supports two single sensor sizes: a camera with a sensor equivalent to the large format size[3] and a traditional super 35mm sensor. The use of the newly developed 1.5x expander shifts the focal length of the telephoto side, enabling super telephoto image capture of 1500mm (1000 1.5)[4]. Additionally, when paired with a large format sensor, operators can shoot with a field of view equivalent to that of a super 35mm sensor while maintaining maximum optical performance, providing a true dual format lens. HZK25-1000 enables shooting with the same field of view in both large format and super 35mm formats, and produces rich image expression by taking advantage of the camera's cinematic look.
Automatic Restoration of Illumination Attenuation (ARIA)
Remote Back-Focus
Automatic Chromatic Aberration Correction
[1] As a box-type broadcast zoom lens compatible with a sensor size equivalent to Super 35mm. Availability claim based on FUJIFILM Corporation market research and market offerings as of October 19, 2022.
[2] Large cinema sensor as referenced means a sensor size that exceeds the super 35mm sensor size.
[3] Covers a 41.3mm diagonal sensor in the entire zoom range.