13/03/2025
Prepared for new upper-band automotive radar and SatCom applications
Ease of use
NMI traceability
In collaboration with Germany's national metrology institute Physikalisch-Technische-Bundesanstalt (PTB) and other European NMIs Rohde & Schwarz was first to establish NMI traceability up to 170 GHz for the R&S NRP170TWG. Now, the new R&S NRP140TWG(N) sensor offers full NMI traceability in the frequency range from 90 GHz for to 140 GHz. NMI traceability is a prerequisite for commercial and industrial utilization of a frequency band.